Anasayfa / Sanat / Alevi-Bektaşî İnançlarında Sembol ve Motifler pdf oku

Alevi-Bektaşî İnançlarında Sembol ve Motifler pdf oku

Alevi-Bektaşî İnançlarında Sembol ve Motifler
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanların hayatlarında yaygın bir şekilde kullanım alanı bulan sembol ve motifler, Alevî-Bektaşî inançlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu sembollerin oluşması ve anlamlandırılmasında dinlerin çeşitli ölçülerde etkisi olmuştur. Özellikle İslam’ın yayılması ve Türklerin Anadolu’ya göçleriyle, Alevî-Bektaşîlerin kullandığı sembollerden bazıları, onların geçmiş inançlarının izlerini taşırken, bazıları ise Hıristiyanlık, Budizm ve Zerdüştlük gibi dinlerden izler taşımaktadır. Sembol ve motiflerin çıkışlarında rol oynayan en önemli unsurlardan bazıları da halkın içerisinden çıkan mitler, masal, destan ve hikâyelerdir.
İslami inançlarda güç, kuvvet, hâkimiyet ve hükümdarlığı sembolize eden sembol ve motifler daha sonraki dönemlerde Alevî-Bektaşî inançlarının da arasına girmiş ve şekillenmiştir. Bu motif ve sembollerin bazıları kutsal kabul edilirken bazıları da olumsuz özellikleri ile öne çıkmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Mimarlığın İstanbul’u pdf oku

Mimarlığın İstanbul’uElinizdeki bu kitapçığın ana fikri, uzak diyarlardan gelip te İstanbul sevdalısı olan Endonezyalı Hanif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir