Anasayfa / Sanat / David Hare’in Oyunlarında Post-Truth Söylem pdf oku

David Hare’in Oyunlarında Post-Truth Söylem pdf oku

David Hare’in Oyunlarında Post-Truth Söylem
Bu kitap post-truth söylem çerçevesinde İngiliz Politik Tiyatrosunun en önemli oyun yazarlarından David Hare’in oyunlarına odaklanmaktadır.
 
Eserde, antik dönemden postmodern döneme dek hakikat kavramı etimolojik olarak tartışılmakta, çeşitli filozof ve düşünürler tarafından tanımlanmaktadır. Post-truth söylemi merkeze alan bu çalışma, politik tiyatro, Neoliberalizm, post-truth tiyatro ve politika başlıkları ile yaşadığımız post-truth dönemi ilişkilendirilmektedir.
 
Akıl yürütme ve sorgulama yerine, duygular, yalan haberler ve propagandalar ile hareket eden bireylerin yaşadığı çağı anlatan post-truth (hakikatin değersizleşmesi) söylem çerçevesinde bu çalışmada neoliberal tüketim ideolojisini, materyalizmi, sömürge politikasını, tüketim toplumunu ve yalan söyleyen politikacıları içeren David Hare oyunları analiz edilmektedir.
 
Post-truth söylem ve dönem üzerine incelemeler yapılmakta fakat post-truth söylem ve tiyatro ilişkisi kapsamında ülkemizde oldukça az çalışma bulunmaktadır. Bu kapsamda kitabın Türkiye’deki sahne sanatları bölümlerine, tiyatro araştırmalarına katkı sağlayacağı, teorik anlamda faydalı olacağı düşünülmektedir.  
 
 

Ayrıca Kontrol Et

Sanatın İlkeleri pdf oku

Sanatın İlkeleriBu kitap, İngiliz filozof R. G. Collingwood’un sanat kuramının ilkelerini ortaya koyduğu temel eseridir. Sanat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir