Anasayfa / Dergi / Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:144 Aralık 2020 pdf oku

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:144 Aralık 2020 pdf oku

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:144 Aralık 2020
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından aylık olarak yayımlanan Dil ve Edebiyat dergisinin Aralık sayısı, edebiyat ve dili merkeze alan makale, deneme, eleştiri ve tahlil yazılarıyla, şiir ve hikâye metinleriyle okurunu dopdolu bir muhtevayla karşılıyor.
Üzeyir İlbak, “Anlam ve Aidiyet” başlıklı giriş yazısında, 2020 yılının kaderini değiştiren korona hastalığının hayatımızı etkileyen yönlerini mekân ilişkisi ve aidiyet kavramı üzerinden değerlendiriyor. “İnsanın, insanlığın ve inanmış insanın temel aidiyet bağlarını yitirdiği bir çağdayız. İnandığımız gibi yaşama becerisini kaybettik ve yaşadığımız gibi inanmaya başladık” tespitinde bulunan İlbak, salgının öze dönme çağrısı yaptığına dikkat çekiyor. Korona sebebiyle aramızdan ayrılan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği kurucularından Prof. Dr. Burhan Kuzu ve yönetim kurulu üyesi Sabri Kaya’nın vefatını satırlarına taşıyan İlbak, kayıpların meydana getirdiği hüzne değiniyor.
Ekrem Sakar, “Anlamdaş Sözcükleri Birlikte Kullanmak” başlıklı yazısında yakın anlamlı kelimelerle eş anlamlı kelimelerin farklarına ve kullanım biçimlerine dair rehber niteliğinde bilgiler aktarıyor. Murat Ertaş, “Kelime Okumaları: Nişanlanalım mı, Gezelim mi?” başlıklı incelemesinde nişan kelimesinin kökenine ve etnik gelenekle olan ilişkisine dair izahlar yapıyor. Zafer Acar, “Vural Bahadır Bayrıl’ın ‘Saf Şiir’ (La Poesie Püre) Arayışı” başlıklı makalesinde, Bayrıl şiirinin fikir ve sanat köklerine iniyor. Lütfi Bergen, “Kurt, Su ve Sarı Çiçek ile Konuşan Anadolu İrfanı ve Topçu’nun Varlık-Hareket Düşüncesi” başlıklı makalesinde, Anadolu’nun gündelik hayatından fikir dünyasına taşınan metaforlardan da yola çıkarak Topçu düşüncesine dair tespitler ortaya koyuyor. Ahmet Feyzi, “Türk Kültüründe İktidar ve Mûsikî İlişkileri Üzerine Tarihî Tespitler” başlıklı makalesinde mûsikî serencamımızın resmî kurumlarla ilişkisine dair saptamalar yapıyor. Hakan Hadi Kadıoğlu “Kâğıdın Serüveni” başlıklı incelemesinde, kâğıdın serüvenini, hem bir ihtiyaç hem de sanat eserlerinin temel malzemesi yönüyle ele alıyor.
Hüseyin Kalyan, Mehmet Baş, Kadir Ünal, Elif Merve Kabadayı, Hasan Hüseyin Özbunar şiirleriyle; Müge Akgün makaleleriyle; Tuğba Coşkuner, Musa Yaşaroğlu, Gönül Yonar, Aykut Nasip Kelebek incelemeleriyle; Elif Sönmezışık denemesiyle; Yalçın Kır, Ömer Can Coşkun, Berra Salman hikâyeleriyle Dil ve Edebiyat’ın Kasım sayısında.

Ayrıca Kontrol Et

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:143 Kasım 2020 pdf oku

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:143 Kasım 2020Türkiye Dil ve Edebiyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir