Anasayfa / Çocuk Kitapları / Gülen Dadaş pdf oku

Gülen Dadaş pdf oku

Gülen Dadaş
Önsöz / VI
Teşekkür / IX
Giriş / 1
 
I. Mizahî türkü ve şiirler
A. Mizahî Türküler / 30
B. Mizahî Şiirler / 105
 
II. Mizahî sözler ve deyimler
A. Atasözleri ve deyimler / 137
B. Dualar-Beddualar / 182
C. Maniler / 197
D. Bilmeceler / 206
E. Lâkaplar / 213
F. İlginç soyadları / 236
 
III. Çağdaş Mizah Yorumcuları
A. Gurbetteki Dadaş: İ. Coşkun Atılcan / 247
B. Erzurum Sevdalısı: Şadi Tanşu / 262
C. Ferezet Eze: Cumhur Seval / 269
D. Ağako Bey: Semih Yetimoğlu / 281
E. Okullu Tiyatrocu: Murat Balkuş / 301
F. Erzurum Tiryakisi: Zinnur Tiryaki / 306
 
SONUÇ / ERZURUMCA / KAYNAKLAR
 
Gülen Dadaş adlı araştırmada “Erzurum Mizahı” farklı açılardan değerlendirilmektedir. Birinci bölümde mizahî türkü ve şiirler yer almaktadır. Bilindiği gibi Erzurum, türkü kültürü açısından en zengin yörelerin başından gelir. O kadar ki Anadolu türkülerinin büyük bir kısmının bu yöreden esinlendiğini ve kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu türkülerde aşk, hasret, gurbet, kahramanlık temleri, duyuş ve düşünüş bakımından ilginç söyleyişle işlenmiştir. Bu temler gibi, mizah da yöresel türkü ve şiirlerin vaz geçilmez tonları arasında yer alır.
Mizahî atasözleri, beddualar ve maniler ikinci bölümde ele alınmıştır. Çoğu sözlü kültür ürünü olan bu sözler arasında özellikle mizah değeri yüksek olanlar seçilmiştir. Bunlar kısa açıklamalarla okuyuculara sunulmuş, böylece anlaşılma güçlüğü ortadan kaldırılmıştır. Yine sözlü kültür ürünlerinden olan mizahî bilmece, lâkap ve ilginç soyadlarına da bu bölümde yer verilmiştir. Bunlarda da mizahî içeriğe veya ilginç söyleyiş tarzına sahip olanlar ele alınmıştır.
Araştırmamızın üçüncü bölümü ise çağdaş mizah yorumcularına ayrılmıştır. Bu bölümde İhsan Coşkun ATILCAN, Şadi Tanşu, Cumhur Seval, Semih YETİMOĞLU, Murat BALKUŞ ve Zinnur Tİryakİ gibi isimler tanıtılmıştır. Bu insanları, atalardan gelen mizah kültürünün hem taşıyıcı, hem de geliştirici halkaları olarak görmek gerekir. Yazdıkları şiirler, kısa öyküler ve parodilerde Erzurum’a has mizah zenginliği kendini açıkça hissettirir. Bu insanların varlığı, kökeni yüzyıllara dayanan Erzurum mizah kültürünün gelecekte de etkili olacağını göstermektedir.

Ayrıca Kontrol Et

Sözcükler / Salla – Dişle pdf oku

Sözcükler / Salla – DişleBebekler harika resimler ve eğlenceli animasyonlarla doluBu kitabı çok sevecekler.Salla – …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir