Anasayfa / Sanat / Sinemanın Maskeleri pdf oku

Sinemanın Maskeleri pdf oku

Sinemanın Maskeleri
“Bir maske ne kadar etkili olabilir?
Ardında kim vardır?
Neleri temsil eder?
 
Onu kullanan ya da kullanan kişinin eylemlerini gözlemleyenler için ne kadar çok şey ifade eder?
 
Elinizde tuttuğunuz bu derleme, sadece yedinci sanata temas etmiş olan, görsel anlatı tarihinin en etkili maskelerinin bir araya toplandığı kalabalık bir sinemasal vitrin olmanın biraz daha ötesindedir. Maskelerin taşımış olduğu sembolik anlamlardan, son yıllarda artan kitlesel hareketlerde daha sert bir biçimde hissettiğimiz ya da gözlemlediğimiz birleştirici gücüne; pandeminin etkisi altındaki bir gezegende dahil edilmiş olduğu aktüel bağlamından, sanat yapıtının yaratımındaki pragmatik karşılıklarına kadar “maske” olgusunu pek çok yönüyle ele alabilmeyi hedeflemektedir.
 
Artık çok daha fazla sayıda maske takmak zorunda kaldığımız bu yeni cesur koşullar düşünüldüğünde, aktüalite ile alegorinin sıklıkla çarpıştığını duymamız ilginç değil. Bütün bu ikonik maskeleri sahiplenirken, onları izlerken, bir kısmına hayranlık duyarken; belki de maske kavramını sosyal hayatımıza çok farklı bir tandanstan sızdırmayı başaran V’nin sözlerini bir kere daha hatırlamamız gerekebilir:
 
“Uzun süre maske takarsan altındaki kişiliği de unutursun”

Ayrıca Kontrol Et

Bizans’ın Yapı Ustaları pdf oku

Bizans’ın Yapı UstalarıBizans mimarisini, ağırlıklı olarak da dokuzuncu yüzyılla on beşinci yüzyıl arası Konstantinopolis bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir