Anasayfa / Psikoloji / Sosyal Kişilik Göstergesi Selamlaşma pdf oku

Sosyal Kişilik Göstergesi Selamlaşma pdf oku

Sosyal Kişilik Göstergesi Selamlaşma
“Size selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin…”
(Nisâ Sûresi, 86)       
          
“İnsanların Allah katında en makbulü ve O’na en yakın olanı, önce selâm verendir.”
(Ebû Dâvûd, Edeb 133;Tirmizî, İstizan, 6)
 
Hz.Peygamber(s.a.s.)’den nakledilen bir rivayette selamlaşmanın ayni zamanda sevaplaşma olduğu gerçeği şu şekilde anlatılır: “Bir adam Nebi (s.a.s.)’e geldi ve “es-selamü aleyküm” dedi. Nebi (s.a.s.) onun selamına aynı şekilde karşılık verdi ve selam veren şahıs oturdu. Bunun üzerine Nebi (s.a.s.): “On hasene (sevap kazandı)” buyurdu. Sonra bir başkası geldi ve “es-selamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek selam verdi. Nebi (s.a.s.) bu selamı da aldı ve o adam da yerine oturdu. Nebi (s.a.s.) bu adam için de  “Yirmi hasenat’ (sevab kazandı)” buyurdu. Sonra bir başkası daha geldi ve “es-selamü aleyküm ve rahmetullah ve berekatüh” diye selam verdi. Nebi (s.a.s.) onun selamını da aldı ve o adam da yerine oturdu. Nebi (s.a.s.) bu adam için de “Otuz hasenat’ (sevap kazandı)”şeklinde buyurdu.
 
(Ebû Dâvûd, Edeb, 132; Tirmizî, İsti’zan, 2)
 
 
“İki Müslüman karşılaşıp musafaha yaparlarsa(tokalaşırlarsa) Cenâb-ı Hak, onlar ayrılmadan her ikisinin de küçük günahlarını bağışlar.”
 
(Ebu Davud, Edeb, 143)
 

Ayrıca Kontrol Et

Psikodrama Grup Psikoterapisi El Kitabı pdf oku

Psikodrama Grup Psikoterapisi El KitabıPsikodrama Grup Psikoterapisi Türkiye’de son on yılda büyük bir çıkış yaşamaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir